Firmy Częstochowa
praca na laptopie
Aktualności

Jak sprawdzić czy mam aktualne sterowniki?

Problemy z pracą komputera, powtarzające się błędy i brak możliwości zainicjowania określonych procesów – wszystko to może świadczyć o tym, że poszczególne elementy sprzętu pracują pod kontrolą nieaktualnych sterowników. Czy można sprawdzić datę ostatniej aktualizacji programów odpowiadających za poszczególne urządzenia? Oczywiście, że tak. Poniżej wskazujemy najprostsze metody.

Współczesne odsłony systemu operacyjnego Windows potrafią samodzielnie sprawdzać aktualność sterowników, pobierać i instalować nowe pakiety. Teoretycznie nie powinno być więc mowy o problemach z działaniem karty sieciowej, monitora, klawiatury, myszy czy karty graficznej. Czasami okazuje się jednak, że teoria nijak ma się do praktyki. Błędy systemowe mogą uniemożliwić proces automatycznej aktualizacji, a należy też wspomnieć, że niektóre komputery przez większość czasu pracują w środowisku offline. W takiej sytuacji warto samodzielnie pobrać i zainstalować aktualne wersje sterowników, ale najpierw trzeba sprawdzić, czy zachodzi taka konieczność. Można to zrobić na dwa sposoby: z poziomu Menadżera urządzeń i usługi Windows Update.

Menadżer urządzeń

Menadżer urządzeń to sekcja systemu, która skupia wszystkie urządzenia komputera. Z jego poziomu możemy m.in. wyszukać nowy sprzęt, usunąć niepotrzebny i dodać starszy. Możemy też sprawdzić datę ostatniej aktualizacji sterowników, wydać systemowi polecenie automatycznego downloadu i instalacji nowego pakietu lub zainstalować go ręcznie.

Żeby sprawdzić datę ostatniej aktualizacji sterowników:

 • otwórz Menedżer urządzeń (wpisz tę nazwę w menu Start, uruchom Menedżera z poziomu Panelu sterowania lub kliknij ikonę Windows prawym przyciskiem myszy i w menu kontekstowym wybierz odpowiednią linię, najprościej zrobisz to jednak poprzez Start => Uruchom => wpisz devmgmt.msc => zatwierdź przyciskiem OK),
 • w otwartym Menedżerze wyszukaj interesujące cię urządzenie,
 • wskaż je kursorem i rozwiń menu kontekstowe, używając prawego przycisku myszy,
 • wybierz linię Właściwości,
 • w oknie Właściwości przejdź do zakładki Szczegóły,
 • w rozwijanym menu Właściwość wybierz linię Data instalacji,
 • poniżej, w oknie wartość, pojawi się interesująca cię informacja.

Jeżeli sterownik wymaga aktualizacji, ponownie kliknij urządzenie prawym przyciskiem myszy i w menu kontekstowym wybierz linię Aktualizuj sterownik. Możesz polecić systemowi, by wyszukał i zainstalował najnowszy pakiet, ale możesz też wskazać lokalizację sterownika i zainstalować go samodzielnie.

Windows Update

Jeżeli sterowniki były pobierane przez usługę Windows Update, ich aktualność najlepiej sprawdzić właśnie w tym narzędziu:

 • otwórz Ustawienia i przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia,
 • w zakładce Windows Update wybierz sekcję Wyświetl historię aktualizacji,
 • rozwiń sekcję Aktualizacje sterowników,
 • na wyświetlonej liście pojawią się wszystkie aktualizacje sterowników (wraz z datami) wykonane przez usługę Windows Update.

Ważne: jeżeli zamierzasz samodzielnie pobierać i instalować sterowniki, upewnij się, że pozyskujesz je z oficjalnej strony producenta danego urządzenia. W niektórych nieoficjalnych repozytoriach, pod pozorem sterowników przemycane są szkodliwe programy.

Autorem artykułu jest Mariusz Kołacz, bloger, specjalista SEO i fan nowych technologii, prowadzi kilka blogów w branży IT w tym techformator.pl, więcej informacji o Mariuszu znajdziecie na jego stronie firmowej socialtrends.pl.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *